Cayma Bedeli Hesaplama 2023

 
 
Cayma bedeli hesaplama, GSM, internet yada televizyon uydu platformu abonesi olan hemen herkesin gündemine gelen bir konu başlığıdır.

Cayma bedeli yasal bir zemine dayanmış da olsa fazla tutar olarak fatura edildiğini düşünen aboneler kullandıkları tarife şartlarına göre ödemeleri gereken GSM veya internet cayma bedeli hesaplama ve öğrenme için mevzuatı ve genel bilgileri araştırmakla meşgul oluyor.

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom Taahhüt Gsm ve TTNET internet cayma bedeli hesaplama hususunda yapılan araştırmalar kimi zaman sonuçsuz kalabilmektedir.

Yüksek tutarda cayma bedeli ödememek için ve Taahhüt iptali cayma bedeli nasıl hesaplanır? Cayma Bedeli Ne Kadar Çıkar? sorularına cevap bulma çabalarına destek olması amacıyla geliştirdiğimiz Türkiye'de ilk ve tek olan ''Cayma Bedeli Hesaplama Robotunu'' siz değerli tüketicilerin kullanımına sunuyoruz.

Ayrıca taahhütlü olarak yapılan spor salonu üyeliği, eğitim/kurs üyeliği gibi abonelikler için de cayma bedeli hesaplama robotunu kullanabilirsiniz. 

Kullanımdan önce belirtilen açıklamaları dikkatle okuyunuz. Faydalı olması dileğiyle. 

AÇIKLAMALAR 
Taahhütsüz Aylık Bedel: Aboneliğin taahhüt haricinde indirimsiz olarak fiyatını ifade etmektedir.

Taahhütlü Aylık Bedel: Taahhüt kapsamında aboneliğin indirimli aylık tutarını ifade etmektedir.

İndirimler Toplam Tutarı: Taahhütlü abonelik sözleşmesi kapsamında tüketiciye sağlanan ücretsiz modem cihazı, ücretsiz aktivasyon veya kurulum vb. hizmet tutarlarının toplamını ifade etmektedir. 

Taahhüt Süresi: Abonelik için düzenlenen taahhüdün geçerlilik süresini ifade etmektedir.

Taahhütlü Kullanılan Ay Sayısı: Tüketicinin taahhüdü sona erdirdiği ana kadar geçen toplam ay sayısını ifade etmektedir.


 
 
ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Cayma Bedeli Hesaplama Tablosu, Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliğinin 16/2.maddesinde yer verilen esaslar dikkate alınarak hazırlanmıştır. 

Cayma Bedeli Hesaplama sonucu çıkacak iki değerden lehinize (düşük) olan ödemeniz gereken cayma bedeli olacaktır. Cayma bedelinin belirlenme esasları hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız

Hesaplama Tablosu, tüketicilerin cayma bedeli hesaplama konusunda pratik bir şekilde fikir edinmeleri amacıyla hizmete sunulmuştur.

Cayma bedeli sorgulama işlemine dair en net bilgiyi hizmet aldığınız firmanın müşteri hizmetleri servisinden öğrenebileceğinizi unutmayın. 

Cayma Bedeli Hesaplama sonucu çıkacak olan değerlerin doğruluğu gerekli verilerin tabloya doğru şekilde girilmesine bağlıdır. Tüketici Biliyor, sonuçların kesin olarak doğru olacağını kabul etmez. 

Cayma Bedeli Hesaplama Tablosuna girilecek veriler, küsurat içeriyorsa bunu belirtmek için nokta (.) işaretini kullanmanız gerekmektedir. (Örnek: 100.50)

Cayma Bedeli Hesaplama Tablosu, düzenli olarak geliştirilmektedir. Hizmetimizde eksik gördüğünüz veya geliştirilmesini düşündüğünüz konular için bize buradan geri dönüşte bulunabilirsiniz.
tuketicibiliyor.com  

Cayma Bedeli Hesaplama Robotu

Yorum Gönder

56 Yorumlar
Yorum Kuralları: 1. Saldırgan nitelikte ve hakaret içeren yorum yapmak yasaktır. 2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına özen göstermenizi rica ediyoruz. 3. Belirtilen kurallara uygun yorumlar kısa süre içinde onaylanacaktır.
 1. TTNET Şirketiyle 24 aylık taahhütlü internet aboneliğimi 16.ayında fesh ettim.230 TL lik
  internet paketini 150 tl indirimle aylık 80 TL fatura ödemekteydim.Bana 2147 tl fatura çıkardılar.Tüketici hakem heyetine başvurdum.Tüketici Hakem Heyeti beni haklı buldu.TTNET şirketi karara dava açtı.1.duruşmada hakim Trabzon Nöbetçi tüketici mahkemesinden bilirkişi raporu istedi.Bilirkişi raporu TTNET Şirketinin savunmasıyla tamamen örtüşüyordu.2.duruşmada hakim şirket lehine karar verdi ve davayı kaybettim.Hesaplamanın yanlış yapıldığını ne kadar ileri sürsemde,hesaplama robotunu,Aydın Ağaoğlunun videolarını delil olarak göstersemde hakim bunları hiç dikkata almadı.Hesaplama robotuna göre ben80x8=640 TL ödemeliydim.2147 TL ve ayrıca mahkeme masraflarınıda ödemek zorunda kaldım.Zoruma giden para değil,karşı tarafın haksız kazanç sağlaması...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yerde okumuştum. En fazla taahhüt 12 ay oluyormuş. Şimdi 22 ayda fesih edip bir de üstüne dava mı kaybettin. Çünkü bende fesih edeceğim. Eğer öyleyse beklemem faydalı.

   Sil
 2. TTNET i aradım bana 285tl cayma bedeli olduğunu söylediler.Benimde 2 ay kaldı. Hesaplama robotu bana 192tl çıkardı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durumu ispatlayıcı belgeler ile bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

   Sil
 3. benimde 24 ay taahhüt süresinin 22. ayında çıkmak istediğimi söylemek için ttnet i aradım. Aylık 83tl fatura ödüyorum mantıken 2 ay kalmış 166tl ödemem gerekiyor fakat,631tl gibi bir bedel çıkardılar. Yasa-kanun dinlemiyor bunlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef firmalar kötü niyetli yaklaşım içindeler. Tüketici Hakem Heyetine başvuru hakkınızı kullanmayı ihmal etmeyin.

   Sil
 4. güzel de 1. bedel, 2. bedel anlamları nedir??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ilginiz için teşekkür ederiz. Sorunuza cevap niteliği taşıması açısından "https://www.tuketicibiliyor.com/2020/06/taahhutlu-abonelik-nedir.html" linkinden ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

   Sil
 5. Abi hesaplamayı anlamadım 55tllik paketi 38tlye kullanıyorum ve 170 günüm kalmış 12 aylık tarife cayma bedeli nedir acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, verdiğiniz değerlere göre robot hesaplaması sonucunda cayma bedeli yaklaşık olarak 120-TL olarak çıkmaktadır.

   ***NOT: KESİN SONUÇ İÇİN HİZMET VEREN FİRMA İLE İLETİŞİME GEÇMELİSİNİZ.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 6. TTNET işte, amacı bizim paramızı sömürmek den başka birşey değil. Allah umarım o şirketi başlarına yıkar inşallah.

  YanıtlaSil
 7. bende vodafone internet aldım gelip kurdular inanmazsınız ilk zamanda vazgeçtim ama muhatp olacak bir numara yok yok yani ne site ne iletişim sadece abonelik için sizi arama olayı var..benim merak ettiği sözlşmedeki imza benim değil evde eşim vardı ona attırdılar bundan birşey çıkar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aboneliklerin E-Devlet üzerinden iptal işlemi yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden abonelik iptalinizi yöneltebilirsiniz. İmza farklılığını ileri sürerek sorumluluk kabul etmediğinizi de firmaya iletebilirsiniz. İmzanın size ait olup olmadığının tespiti adli birimlerin incelemesi ile ortaya çıkabilecektir.

   Sil
 8. Taahhüt lü kullanılan ay süresi 24 ayda 29 gün kullandım bir gün daha sabretmeli miyim fatura kesim tarihine kadar

  YanıtlaSil
 9. Taahhtlü kullanılan ay suresi 24.ay da 29 gün kullandım fatura kesim tarihini beklemem lazım mı teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Faturalar bildiğiniz gibi genel olarak 1 ay üzerinden (30 günlük) ücretlendirilir. Cayma hakkını dilediğiniz anda kullanabilirsiniz.
   Taahhüt bitimine 1 gün kalsa bile cayma bedeli çıkma durumu söz konusu olacaktır.
   Tavsiyemiz, taahhüt süresi bitince aboneliğinizin de sonlandırılması için öncesinde firma ile irtibata geçmenizdir.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 10. Merhaba,

  Ttnet 24 aylik sozlesmem vardi. 10. Ayimda turk nete gecmek istedim. Bununla alakali turkneti aradim ve gecis islemini baslattim.
  Sonraki gunlerde ttneti aradim turknete gectigimi ve islemin ne durumda oldugunu ogrenmek istedim. Kayit actilar ve geri donen olmadi. Bir anda gecisim yapildi ve bana 1 ay sonra 1660 tl cayma.bedeli faturasi geldi.

  Ben de ttneti arayip bana cayma.bedeli ile alakali bilgi verilmedigini ve verilmesi durumunda caymakgan vazgecebilecegimi, bilgilendirme yukumlulugunuzu yerine getirmedigini belirttim. Cunku ben ttnettrn aranip onay verecegimi bekliyordum. Fakat benim cayma bedelim ve gecisle alakali ttnet tarafindan onayim alinmadi.
  Bununla alakali ses kayitlari firmada da mevcut.
  Tuketici hakem heyetine basvuru yapsam hakli cikariyim?
  20 tl az.fatura odeyelim.internetim bir tik hizlansin diye 1660 tl odemek istemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Abonelik ile ilgili cayma talebinde bulunulduğunda, aboneye lehine olan tutar yansıtılır.

   Firmaların taahhütlü abonelikten cayıldığında tüketicinin ne kadar bir ödeme yapacağına dair bilgilendirme yapma yükümlülüğü bulunmamaktadır. Taahhütlü abonelik iptal talebi işleme alınarak süreç başlamaktadır. Uygulamada tüketici, kendisi cayma bedelini sorgulatarak öğrenmekte ve ona göre işlem gerçekleştirmektedir.

   Tüketici Hakem Heyetinden bedel iadesi sağlanabilmesi için ise taahhütlü abonelikten çıkma nedeni önem arz etmektedir. Eğer hizmet kalitesinin yetersiz olması nedeniyle taahhütlü abonelikten çıkış yapıldıysa bedel iadesi ihtimali kuvvetlidir. Ancak tamamen keyfi olarak (örneğin fiyat avantajı vb. gibi gerekçelerle) taahhütlü abonelikten çıkış yapıldıysa bedel iadesi mümkün olmamaktadır.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 11. Merhabalar 45 dediler de 12 ay kullanacak dediler cayma bedeli ne kadar oderim 2023_02 BITIYORR

  YanıtlaSil
 12. Merhabalar 45 dediler de 12 ay kullanacak dediler cayma bedeli ne kadar oderim 2023_02 BITIYORR cayma bedeli odermoyim ne yapmam gererkir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hesaplama yapılabilmesi için yukarıda belirtilen bilgilere gereksinim duyulmaktadır. Belirttiğiniz bilgiler ile hesaplama yapamıyoruz maalesef.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 13. Merhaba 24 aylık taahütümün bitmesine 5 ay kaldı şuanda aylık 107 tl fatura ödüyorum acaba şimdi caymak istesem ne kadar bedel öderim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Cayma bedelinin doğruya yakın şekilde hesaplanması için indirimsiz aylık ücret bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır.
   Verdiğiniz bilgilere göre, hesap sonrası ortaya çıkacak iki tutardan sadece bir tanesine erişilebilmekte. O da kalan ayların toplam fatura tutarı olan 535 TL.
   Taahhütsüz aylık ücret (X diyelim) bilgisine erişebilirsiniz,
   (X - 107) x 19 =? işleminin sonucu diğer tutarı verecektir.
   Neden 19 ile çarpım yapılıyor derseniz, kullandığınız ay sayısı olduğunu belirtmek isteriz.
   535 TL ile işlem sonrası çıkan tutarı kıyas yaparak düşük olan bedeli cayma bedeli olarak dikkate alabilirsiniz.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 14. HEPSİ DOLANDIRICI BUNLARIN HEPSİ. NE ALLAH VAR BUNLAR DA NE KİTAP VAR NE KORKU VAR. YAZIK...

  YanıtlaSil
 15. 24 Superonline tahadut imzaladı m 24 ay dolmasina 11 ay var .
  Cayarsam cayma bedeli ödemek zorunda mıyım.nasil bir yol izlemem gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taahhütlü abonelik olduğu için cayma durumunda bedel ödenmesi gündeme gelecektir.

   Sil
 16. Türk Telekom a yeni geçtim 1 ay olmadan iptal edersem cayma bedeli gelirmi gelirse nekadar gelir

  YanıtlaSil
 17. Türk Telekom Yeni geçtim 1ay olmadan iptal edersem cayma bedeli olurmu olursa ne kadar olur 24 aylik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taahhütlü abonelik olduğu için iptal durumunda cayma bedeli yansıyacaktır. Çıkan bedelin haksız olduğunu düşünürseniz tüketici hakem heyetine başvuru hakkını kullanmalısınız.

   Sil
  2. Türk Telekom’a yeni geçtim henüz fatura gelmeden naklim başka bir ile çıktı 24 aylık taahhütüm vardı çayma bedeli Neye göre hesaplanır bir aylıkmı yoksa tamamı üzerindenmi hesaplanır

   Sil
 18. Vodafon net taahhütümü yenilemiş ve 2 ay felan kullanmıştım. Türkcel süper online aradı ve eğer vodafonu iptal edip türksele geçersem ilk 5 ay içinde iptal esildiği için 350 tl felan cayma bedeli olacağını ve bunu kendilerinin ödeyeceklerini bütün işlemleri kendileri yapacaklarını söyledi. Ben de tekrar tekrar sordum dedikleriniz kesinmi sonra başımıza bela açılıyo diye. Kesin dedi. Bir müddet sonra türksel arayıp bizim iptal başvurumuzu vodafon kabul etmiyo sizin bayiden yapmanız gerek dediler. Gittim iptal başvurusu yaptım.şimdi ne kadar cayma bedeli geldi bilmiyorum. Türkseli arıyorum belli bir miktarı ödenir diyo. Bela bunlar. Acaba nekadar cayma bedeli gelir. Çok olursa tüketici hakem heyetine başvurabilirmiyim. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çıkabilecek cayma bedelinin tespiti için yazımız içinde belirtilen gerekli bilgiler gerekmektedir. Ancak bedel ne kadar çıkarsa çıksın haksız olduğunu düşündüğünüz cayma bedeli için tüketici hakem heyetine başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

   Sil
 19. Benim farklı bir sorum var bugün 50mbps internet paketimden 75 mbps'ye geçiş yaptım online üzerinden 178 TL gözüküyordu siteden herşeyi okuyup kabul ettim bı sorun yoktu fakat geçiş yaptiktan sonra güncel faturaya baktım 150 TL den 447 TL'ye çıkmış intenteti iptal ettirmedim veya mevcut internetten daha düşük bir pakete geçmedim ne alaka bu kadar yüksek fatura aniden yansıdı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle iş yoğunluğu nedeniyle geç dönüş yapıldığı için özür dileriz.

   Anlattığınız duruma ve fiyat farkına bakınca firma tarafından cayma bedeli yansıtıldığını tahmin ediyoruz. Ya da sistemsel bir hata nedeniyle bu gelişme yaşandı. Sistemsel hata konusu tespit edilebilir. Cayma bedeli olup olmadığı konusunda ise firmaya e-posta ile talepte bulunun. Faturada bu artışla ilgili farklı bir isimde bir kalem bulunması gerekiyor. Faturanızı da kontrol edip firmaya itiraz etmelisiniz. Aklımıza gelen ihtimaller şu an için bunlar.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 20. 2015 yılından beri ttnet kullanıcısıyım en son anlaşmam 2 yıllıktı ve 16.04.2022 de son buluyor. türknet' başvuru yaptım ve benim onayım bekleniyor cayma bedeli öder miyim sizce ? son ayın içinde bulunuyoruz şuan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Taahhüt bitiş tarihine yakın (yani şu sıralarda) yeni firmaya geçtiğinizi yazılı şekilde firmaya iletin. 16.04.2022 itibariyle herhangi bir bedel çıkmaması gerekiyor. Bu tarihten önce çıkışlarda firma son ayın indirimsiz faturasını size yansıtır.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 21. Merhaba 1 yılı geçen ama arka planda kalan tarife için cayma bedeli ödenir mi çünkü TT ile konuştum 1 yılı geçmiş ama 2 yıl dolmadı arka planda kaldı her ay onun için bedel ödemiyorsunuz ama ayrılma durumunda ödersiniz diyor ne yapmam lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Sözleşmeniz taahhütlü olduğu takdirde çıkış yaparsanız cayma bedeli yansır. Sözleşmenin 1 yıl ya da 2 yıl olmasının bir önemi yoktur.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 22. Süperonline kullanıyorum 86₺ ücret ödüyorum 18 gün kaldı 24aylık taahhüt bitimine başka operatöre geçiş yaparsam cayma bedeli ne kadar öderim

  YanıtlaSil
 23. Süperonline kullanıyorum 86₺ ücret ödüyorum 18 gün kaldı 24aylık taahhüt bitimine başka operatöre geçiş yaparsam cayma bedeli ne kadar öderim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, eğer abonelik tarifesi içerisinde modem cihazı, aktivasyon hizmeti vb. başka ödemeler yoksa son ay faturanız kadar yani 86 TL cayma bedeli ödeme çıkacaktır.

   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 24. Meraba turk telekom ev interneti ne bir hafta oldu basvurdum kullaniyorum iptal edersem cayma bedelim ne kadar olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ilk ay faturası kadar ödeme yapmanız gereklidir. İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 25. Robotta hata var ayrıca yorumlarda yapılan hata şu herkes taahütte geri kalan ayları hesaplamış firma sizden kullandığınız ayların indirim ücretini talep ediyor örneğin 12 aylık taahütü 10. Ayında bozdurdun ürün indirimsiz 130 tl sen 100tlye kulandın 10x30=300tl ki yansıtılan ekstra ücret falan düşülür en fazla firmanın sizden talep edebileceği ücret 300dür en doğru bilgiyi müşteri hizmetlerinden alırsınız vakti olan uğraşırsa firmayı alt eder yoksa zaten her şekilde öpüyorlar

  YanıtlaSil
 26. TTNet abonelik 1 ayınız kaldı dedi.yeniden sözleşme yaptık şimdi başka bir firmaya geçmek istiyorum nasıl olacak yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, mevcut abonelikte herhangi bir hizmet kusuru yok ise farklı bir firmaya geçtiğinizde cayma bedeli çıkacaktır. Bu bedeli ödeyerek farklı bir firmaya geçiş yapabilirsiniz. Ödemeden de geçiş mümkündür ancak TTNet cayma bedeli için icra takibi başlatma hakkını kullanabilir.

   Aldığınız hizmette bir kusur var ise cayma bedeli ödemeden abonelik iptali için tüketici hakem heyetine müracaat edebilirsiniz.

   Sil
 27. Merhaba, aynı gün geçtiğim telefon paketinden caymam ve bedel ödememem mümkün mü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, keyfi bir nedenden dolayı yapılan caymalarda çıkacak bedeli ödemeniz gerekir. İyi günler.

   Sil
 28. Merhaba yurtdışına gitme durumu var ve benim internetim 03.2023 de bitiyor firmaya bu bilgiyi verdiğimde cayma bedeli yansır mı ya da ne yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, taahhüt öncesi çıkış olduğunda cayma bedeli yansır.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Sil
 29. TELSIZ KULANIM VERGISI KALKSIN ARTIK YETER CAYMA BEDELİ KALKSIN

  YanıtlaSil
 30. Vodafone ev internetinden memnunmusunuz

  YanıtlaSil
 31. Merhaba
  Ben 10 mayısta kablonet abonesi oldum sözleşme imzaladım sözleşmede 25mbps tarife fiyatı 200 yazıyor indirim fiyatı 141 yazıyor
  Ama ben her ay 125 tl fatura öduyordum
  Hız cok kötü olduğundan defalarca teknik ekip geldi bir defa modem değişti ama bir türlü sorun giderilmesi 4 ay kulandım baktim sinir krizi cevircem aradim iptal edilmesini istedim sebebini sordular kayıtlara bakin görürsünüz dedim farkli bir ekip yönlendirelim dediler istemdim kesinlikle aboneligimi iptal edin dedim
  Tamam iptal ettiler kullandığım bidemi teslim etmeseniz 1200 tl modem parasi cikar dediler modemide teslim ettim 20 gün sonra bana 900 tl cayma bedeli cikti ne yapmam lazim

  YanıtlaSil
 32. Merhabalar bu hafta itibari ile internet taahhüt sürem son ayında olduğu için yenilemem gerekiyordu bende yeniledim ama hızı düşüyor ve kablonete geçmeyi düşünüyorum acaba cayma bedeli çıkarmı

  YanıtlaSil
 33. Hesaplama Robotu'nun Göstermiş Olduğu Bilgilere Aldanmayın, Bende Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini Arayarak 24 Aylık Taahhütlü İnternet Hizmetini 13'cü Ay İtibarıyla İptal Etmek İstedim Ve 2.470 TL'lik Bir Cayma Bedeli Çıkardılar. Bu Cayma Bedeli'nin Yasal Olmadığını Dile Getirmiş Olsam'da ''Siz 24 Aylık Bir Anlaşma Yapmışsınız Denildi'' Bunun Üzerine Tüketici Hakem Heyetini Aradım Ve Maalesef Yapılacak Birşey Yok, 24 Aylık Bir Taahhüt'de Bulunmuşsunuz İptal Etmeniz Halinde Cezai İşlem Uygulanır Yanıtını Aldım. Hiçbir Şekilde Haklı Çıkmazsınız...

  YanıtlaSil