TKÜ Nedir? Telsiz Kullanım Ücreti 2022 Nedir?

TELSİZ KULLANIM AYLIK TAKSİT NEDİR? NEDEN ALINIR?
Telsiz Kullanım Ücreti Nedir?

Telsiz Kullanım Ücreti 2022 tutarı vatandaşların epeyce şikayet ettiği ve haliyle neden alındığını da en çok merak ettiği gider kalemlerinden biridir.

Cep telefonu insanlar arasında iletişimi sağlamada en başta gelen elektronik cihazdır. Ve bu cihaz her geçen gün gündelik hayattaki ağırlığını artırıyor. Bu ağırlıkla paralel olsa gerek cep telefonu için yapılan giderler de artış gösteriyor. Bu giderlerden biri de zorunlu Telsiz Kullanım Ücreti olarak önümüze çıkıyor. 

Telsiz kullanım ücreti Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gsm operatörleri tarafından abonelerden tahsil edilmektedir.

 
 

Telsiz Kullanım Ücreti Nedir?

Telsiz Kullanım Ücreti, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) kararı ile her yılın başı başlangıç kabul edilmek üzere ilgili operatör tarafından abonelerden aylık taksitler şeklinde tahsil edilen bir vergi kesintisidir.

Telsiz Kullanım Ücreti Ne Zaman Alınmaya Başladı?

Telsiz Kullanım Ücreti uygulaması 01.09.2013 tarihinde başlamıştır. Faturalı hatlarda 01.09.2013 tarihini içeren döneme ilişkin ilk faturada telsiz ücretine yer verilirken, ön ödemeli hatlarda ise 01.10.2013 tarihinde telsiz ücretine karşılık gelen kadar bakiyeden düşüm yapılmıştır.

Yeni GSM Hattı Alınması Durumunda Telsiz Kullanım Ücreti Alınır Mı?

Yıl içerisinde yeni hat alarak aktif abonelik başlatanlar için yılın geriye kalan ayları dikkate alınarak tahakkuk eden kullanım ücreti aylık olarak eşit taksitler halinde tahsil edilir.

Hat Taşıma Durumunda Telsiz Kullanım Ücreti Ne Olur?

 

Yıl içinde hattını bulunduğu operatörden farklı bir operatöre taşıyan aboneler için, o yıl içinde geçerli olan telsiz kullanım ücret borcu bir önceki operatöründen devralınarak aylık taksitler halinde yeni operatör tarafından tahsil edilir.

Ayrıca faturalı hattan faturasız hatta geçiş sonrasında düzenlenecek olan son dönem faturasına, o yılın sonuna dek tahsil edilmesi gereken telsiz kullanım ücreti tutarı toplu olarak yansıtılmaktadır. Bu ödemeye istinaden faturasıza dönüştürülmüş olan hattan, o yılın sonuna kadar telsiz kullanım ücreti tahsil edilmemektedir.

 
 

Telsiz Kullanım Ücreti Sabit Midir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından her yıl ''yeniden değerleme oranı'' dikkate alınarak yeniden belirlenerek açıklanmaktadır. Yani bu ücret kalemi sabit olmayıp yıldan yıla değişkenlik göstermektedir. 

2022 yılında hesaba alınacak yeniden değerleme oranı yüzde 36,20 olarak belirlenmiştir. Telsiz Kullanım Ücreti Neden Artar? sorusunun cevabı da yeniden değerleme oranının varlığıdır.

Telsiz Kullanım Ücreti Nasıl Ödenir? 

Bu ücret, hattınız faturasız ise bakiyenizden her ay otomatik olarak tahsil edilir. Eğer faturalı hat kullanıyorsanız bu kesinti ödemesi aylık faturanıza otomatik olarak yansıtılır ve tahsil edilir.  

Operatör firmaları tarafından bu kesintinin yıllık yani 12 aylık toplam tutarı devlete doğrudan ödenmektedir. Devlete ödemeyi toplu şekilde yapan GSM operatörleri bu bedeli abonelerden her ay taksitler halinde tahsil etmektedir.

Telsiz kullanım ücreti ödeme işlemi, operatörler tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Cep telefonlarına gelen telsiz kullanım ücreti içerikli mesaj örnekleri;

Elektronik haberleşme kanunu uyarınca, adınıza devlete ödenen ve her operatör için ayni olan telsiz kullanım ücreti yıllık 50,75 TL’dir. Hattınıza taksitle yansıtılacaktır.

Mobil hattınız için devlete ödenen aylık 4.23 TL Telsiz Kullanım Ücreti bakiyenizden tahsil edilmiştir.

Degerli musterimiz, adiniza devlete odenen telsiz kullanim ucreti her ayin son gunu 4.23 tl olarak bakiyenizden dusecektir. bilgi icin 9595 i ucretsiz arayabilirsiniz

Telsiz Kullanım Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Söz konusu bedel ödenmeme durumunda bu kesinti bir vergi borcu olarak birikmeye başlıyor. Ödenmeme durumu devam ederse bunun sonucunda da yasal faizlerin işlemesi ve haliyle toplam borç miktarının artması söz konusu olmaktadır.

Örnek uyarı mesajı: Değerli müşterimiz mobil hattınızda yeterli bakiye olmadığı için devlete ödenecek olan 3,105 TL telsiz kullanım ücreti bakiyenizden tahsil edilememiştir. TL yüklemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. b001

Ayrıca söz konusu telsiz kullanım borcu mobil hat üzerine tanımlı olduğu için Vodafone, Türk Telekom ya da Turkcell fark etmeksizin telsiz kullanım ücreti ödenmezse mobil hat önce kısıtlanacak daha sonra ise tamamen iletişime kapatılacaktır. Kullanıcıları bekleyen böyle kötü bir durum da söz konusudur.

Kapanan Hat Telsiz Kullanım Ücreti Ne Olmaktadır?

Yükleme yapılmadığı için kapanan ya da abone isteğiyle kapatılan hat telsiz kullanım borcu operatör tarafından tek seferde devlete ödendiği için ilgili operatör firması bu borcun takibi ve ödenmesi için icra takibine başvurabilmektedir. Genelde borcun takibi avukatlık bürolarına devredilmektedir.

Faturalı Hat Kullanmıyorum. Telsiz Kullanım Ücreti Benden De Tahsil Edilir Mi?

GSM operatörleri devlete ödenen bu kesinti bedelini faturalı ve faturasız abonelerinden tahsil etmektedir. 

Aboneliğin faturalı ya da faturasız olma durumuna göre bir ayrım bulunmamaktadır. Operatör değiştirerek kurtulmak mümkün değildir. Ancak bazı operatör firmaları numarasını taşıyan kullanıcılarından sene sonuna kadar telsiz kullanım ücreti almıyor.

Telsiz Kullanmıyorum Neden Telsiz Kullanım Ücreti Kesiyorlar?

Bu kesinti isminde ''telsiz'' kelimesi geçmesi nedeniyle kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Bu kesinti için telsiz kullanmaya gerek yoktur. 

Cep telefonu sahibi olan ve aktif GSM abonesi olarak kullanan herkesten kesinti yapılmaktadır. 

Telsiz Kullanım Ücreti İptali Mümkün Mü?

Telsiz kullanım ücreti iptal işlemi maalesef mümkün değildir. Bu ücreti ödememek için yapılması gereken tek şey cep telefonu hattı kullanımını sonlandırmak olacaktır.

Telsiz Kullanım Ücretinin Hepsi Peşin Ödenebilir mi?

Operatörler telsiz kullanım ücreti ödeme tutarını bir yıl için devlete tek seferde toplu şekilde ödemekte ve abonelere aylık taksitler halinde yansıtmaktadır. Kural bu olduğu için peşin ödeme imkânı bulunmamaktadır.

Telsiz Kullanım Ücreti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telsiz kullanım ücreti öğrenme yöntemi operatör firmasına göre farklılık göstermektedir. Bu yöntemleri bilinen 3 büyük operatör firması açısından belirttik.

 
 

Vodafone Telsiz Kullanım Ücreti Sorgulama

‘’KOLAY BAKİYE’’ yazıp 7000'e kısa mesaj göndererek veya ‘’Vodafone Yanımda’’ üzerinden güncel borcunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Turkcell Telsiz Kullanım Ücreti Sorgulama

Cep telefonunuzun arama bölümünden önce *100# yazıp ardından arama tuşuna bastıktan sonra ekrana gelen menüde ''Cevapla'' seçeneğini seçin. Açılan kısa mesaj ekranına 4 yazıp göndererek güncel borcunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Telsiz Kullanım Ücreti Sorgulama

Bireysel faturasız hat sahibi olanlar, tahsil edilmemiş Telsiz Kullanım Vergi borcu tutarlarını; mobil hatlarından *123# 'yi tuşlayarak ya da “Telsiz” yazıp 5555'e SMS göndererek, müşteri hizmetlerinden veya firmanın yetkili bayilerden öğrenebilirler. Ayrıca mobil uygulama üzerinden de bu bilgilere erişim mümkündür.

2022 Telsiz Kullanım Ücreti Ne Kadar? Telsiz Kullanım Ücreti Aylık Ne Kadar 2022?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayınlanan 2021 Yılı Telekomünikasyon Hizmetleri Ücret Tarifesi uyarınca; yeniden değerleme oranına (%36,20) göre telsiz kullanım ücreti 2022 yılı için 50,75.-TL olarak belirlendi. 2021 yılında ise telsiz kullanım ücreti 37,26.-TL olarak uygulandı.

2022 telsiz kullanım aylık taksit ücreti 4,23.-TL'ye tekabül edecektir. 2021 yılında bu bedel 3,10.-TL tutarında idi.

Yani Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell telsiz kullanım ücreti 2022 yılında aylık 4,23.-TL olarak yansıtılacak.

Faturasız hat telsiz kullanım ücreti ile faturalı hat telsiz kullanım ücreti arasında miktar yönünden herhangi bir fark bulunmadığını ayrıca belirtelim.

Tüketicilerin pek hoşnut olmadığı bu vergi kesintisi devlet için büyük bir vergi geliri kalemi olarak göze çarpıyor. Anadolu Ajansının 05.11.2019 tarihli haberine göre cep telefonu abone sayısının 2020 yılında 84 milyona ulaşacağı ifade edilmektedir. 

Ülke nüfusu ile denk olan bu sayıyı dikkate aldığımızda tüketicilerden tahsil edilen telsiz kullanım ücretinin toplamının çok ciddi rakamlara tekabül ettiği görülebiliyor.

Abonelerde telsiz kullanım ücreti ekşi bir tat bırakıyor. 

Telsiz kullanım ücreti nedir? sorusu ile başlayan ve tüketiciler açısından her ne kadar bir gider kalemi olsa da sahip olduğu detayların bilinmesinde fayda olduğunu düşünerek yazdığımız bu yazımızdan keyif almanızı umarız.

Etiket

Yorum Gönder

6 Yorumlar
Yorum Kuralları: 1. Saldırgan nitelikte ve hakaret içeren yorum yapmak yasaktır. 2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına özen göstermenizi rica ediyoruz. 3. Belirtilen kurallara uygun yorumlar kısa süre içinde onaylanacaktır.
 1. merhaba, yazınız gerçekten çok aydınlatıcı bir şekilde ele alınmış yazar arkadaşa teşekkür ederim.

  bu saçma sapan vergi adı altında alınan paralarımızın hesabını neden sormuyoruz anlamış değilim. sosyal medyada ve çevremde bunu dile getirdiğimde insanlar umursamıyor bile. yahu arkadaş ben eşek miyim? neden her çıkarılan vergiyi kabul edeyim. elektrikten kaçak bedeli alırlar, telefondan telsiz kullanım alırlar. kdvnin ötvsini ötvnin bilmem nesini alırlar. 1 arabadan 2 araba fiyatı alırlar. telefondan telefon kadar vergi alırlar. e da yeter artık da... vergi ödemiyoruz arkadaş biz haraç ödüyoruz.

  lafa geldiğinde avrupalıyı her seferinde aşağılar bu millet. biz onlardan daha akıllı, daha güçlüyüz diye. orada yeni bir vergi kalemi çıktığında insanlar sokağa çıkıyor. benim param diyor. neden alacaksın diyor. hesap soruyor..

  ben bizim milletin koyunlaştığına inanıyorum. bu telsiz kullanım ücreti falan geçim sadece bir örnek. hiçbir şeye sesimizi çıkarmıyoruz. iyice sindirildik. biz vatandaş bile değiliz. insanlar vatandaşlığı devleti hükümeti hiçbir kavramı bilmiyor. maalesef üzülüyorum. bu zihniyet hiç değişmeyecek. önüne gelen eşekmişiz gibi binecek bize.

  YanıtlaSil
 2. TELSIZ KULANIM VERGISI KALKSIN ARTIK

  YanıtlaSil
 3. TUM VERGILER KAKSIN YETER ARTIK

  YanıtlaSil
 4. SIMKART ÜCRETLER KAKSIN ARTIK

  YanıtlaSil
 5. TUM VERGILER KALKSIN

  YanıtlaSil
 6. YETER BU KADAR TELSIZ KULANIM VERGISI KALKSIN

  YanıtlaSil

Below Post Ad