EPDK, Isparta Elektrik Kesintisinin Cezasını Kesti!

EPDK, Isparta Elektrik Kesintisinin Cezasını Kesti!
EPDK, Isparta için kararını verdi

EPDK, Isparta'da Şubat ayı içerisinde günlerce devam elektrik kesintisi nedeniyle toplam 15 milyon 583 bin lira ceza kesilmesine karar verdi.

Isparta ili geçen Şubat ayında yoğun kar yağışı sebebiyle toplam 7 gün boyunca elektriksiz kalarak zorlu bir süreçten geçmişti. EPDK, şehirde yaşanan ve kısa sürede giderilmeyen elektrik kesintisi için elektrik dağıtım şirketine 15 milyon Türk Lirasını aşan miktarda ceza kesti. Bu tutar, tüketicilere ödenecek.

3 Şubat Perşembe günü başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle Isparta'da elektrik kesintisi yaşanmış ve 11 saat aralıksız yağan karda metrekareye 55,6 kilogram yağış düşmüştü. Hayatın kilitlendiği şehirde merkezde 4 gün, çevre ilçelerde ise 7 gün süren elektrik kesintileri meydana gelmişti.

Isparta'da yaşanan kesintiler sonrası harekete geçen denetleyici ve düzenleyici kurum olan EPDK, yaşanan durumun faturasını elektrik dağıtım şirketine kesti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Isparta'daki elektrik kesintileri konusunda, mesken abonelerine 109 TL, diğer abone gruplarına ise bağlantı anlaşma gücüne bağlı olarak 1307 TL'ye kadar değişen tutarda, toplamda 15 milyon 583 bin 459 TL ödenmesine karar verdi.

Açılan soruşturma sonucunda Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin gerekli iyileştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını zamanında yapmayarak bölgedeki elektrik dağıtım hizmetinin niteliğini ve kalitesini kabul edilemeyecek düzeyde düşürdüğü tespit edildi. Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi hakkında Kanun'un 16'ncı maddesinde öngörülen 1 milyon 618 bin 333 TL idari para cezası verildi.

Bu cezaya ek olarak Akdeniz EDAŞ merkezinde icra edilen denetimler esnasında şirket kayıtlarını denetime hazır bulundurmaması ve ihtiyaç duyulan bilgi ve belgeleri zamanında sunmaması ile ilgili olarak da 1 milyon 618 bin 333 TL tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylece toplam ceza 3 milyon 236 bin 666 TL'ye ulaştı.

27 Bin 850 Abone Etkilendi

Hatırlanacağı üzere EPDK; enerji kesintilerine maruz kalan kullanıcıların mağduriyetini bir ölçüde de olsa telafi edebilmek için -Elektrik Piyasasında Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerine İlişkin Kalite Yönetmeliği uyarınca- elektrik dağıtım şirketlerini kesinti tazminatı ödemekle yükümlü kılmıştı. Soruşturma kapsamında Isparta'daki tüm kesinti kayıtları detaylı olarak incelendi ve 2022 yılı Şubat ayında 10 saat ve üzerinde gerçekleşen 19 adet uzun süreli kesintiden 27 bin 850 abonenin etkilendiği tespit edildi.

Bu sebeple Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. söz konusu uzun süreli kesintilerden etkilenen mesken abonelerinin her birine 108,96 TL, diğer abone gruplarına ise bağlantı anlaşma gücüne bağlı olarak 1307,52 TL'ye kadar değişen tutarlarda olmak üzere toplam 15 milyon 583 bin 459 TL tutarında uzun süreli kesinti tazminatı ödeyecek.

EPDK Başkanı: Tüketici Mağdur Edilemez

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; "Isparta'daki kesintiler konusunun yasal soruşturma süreci beklenmeden hemen bir siyasi malzemeye dönüştürüldüğünü ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı. EPDK'nın ilk günden itibaren süreci yakından takip ettiğini ve soruşturma sürecini sessizce yürüttüğünü belirten Yılmaz: "Hep söylüyoruz tüketiciyi mağdur eden bunun bedelini öder. Burada da öyle oldu" dedi.

Tazminat Ödeme Süreci Yakından Takip Edilecek

EPDK Başkanı şunları kaydetti: "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yasalar ve yönetmeliklerle hareket eden bir kurumdur. Siyasi değerlendirmelerin hep dışında kalmaya gayret ediyoruz ve işimize bakıyoruz. Soruşturma sürecimizi de bu hassasiyetle ve titizlikle yürüttük. Savunmaları aldık… Gerekli incelemeleri ve değerlendirmeleri yaptık. Elbette bu yasal süreç biraz zaman alıyor. Soruşturma sonucu Kurulumuzun aldığı bu karar tüketicilerimize yönelik hizmet kalitesindeki düşüklük sebebi ile bir dağıtım şirketine verilmiş en büyük ceza. Umuyorum sektörümüz de gereken mesajı alacaktır. Kurum olarak, tazminat ödeme süreçlerinin eksiksiz bir biçimde yürütülüp yürütülmediğini de yakından takip edeceğiz"

Kaynak: Haberler.com
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Kuralları: 1. Saldırgan nitelikte ve hakaret içeren yorum yapmak yasaktır. 2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına özen göstermenizi rica ediyoruz. 3. Belirtilen kurallara uygun yorumlar kısa süre içinde onaylanacaktır.

Below Post Ad