Ekmek Zammında Son Dakika Açıklaması

Ekmek zammı 2022 yılında da derdi geçim olan toplum kesimi tarafından merak edilen önemli bir konu başlığıdır. Ekmek, günümüzde lezzetinden daha çok zam haberleri ile gündeme gelen ve gündemdeki yerini uzun süre koruyan temel bir gıda ürünüdür.

Ayçiçek yağına gelen zamlardan sonra halkta oluşan panik hali acaba başka gıda ürünlerine de zam gelecek mi sorusu ile daha da üst seviyeye çıkmış durumda. Bu panik hali şimdi de temel gıda ürünü olan ekmek fiyatları üzerinde olası bir zam haberi ile günden güne yayılıyor.

ekmeğe zam - son dakika 2022
Ekmek Zammı 2022 Açıklaması

Ekmek zam konusuna ilişkin merak edilenlere yetkili isim detaylı bir cevap verdi. AA’da yer alan habere göre ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörülmediği belirtiliyor.

Ekmeğe zamma ilişkin son dakika haber içeriği şu şekilde:

"Hasat dönemine kadar piyasada ekmeklik buğday konusunda sıkıntı yaşanmayacak, ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörmüyoruz"

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) de desteğiyle hasat dönemine kadar piyasada ekmeklik buğday konusunda sıkıntı yaşanmayacağını belirterek, Rusya-Ukrayna savaşının hububat fiyatlarını yükseltmesine karşın ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörmediklerini bildirdi.

Ekmek Azami Fiyatı 3 Lira 

Balcı, AA muhabirine, dünya genelinde hububat fiyatlarında artışa yol açan Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye'deki ekmek üretimine etkisine ilişkin değerlendirmede bulundu. Ekmek fiyatlarının hedeflenen seviyede devam ettiğini ifade eden Balcı, "Şu anda Türkiye genelinde 200 gram ekmek azami 3 liradan satılıyor. TMO'un ekmek üreticilerine sunduğu un sayesinde ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörmüyoruz. TMO'nun da destekleriyle hasat dönemine kadar piyasada ekmeklik buğday anlamında sıkıntı bulunmuyor. Rusya-Ukrayna savaşı sürüyor ancak olağanüstü bir durum olmadığı sürece ekmek fiyatları bu şekilde devam edecektir" diye konuştu.

TMO'nun fırıncı esnafına un satışlarının hasat dönemine kadar devam edeceğini anımsatan Balcı, fırıncılar olarak ekmek fiyatını makul seviyede tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Balcı, ekmek fiyatlarında artış konusunun gündeme getirilmesini doğru bulmadığını vurgulayarak, "Bunu salgın sürecinde de çok iyi gördük. Ekmeğin siyasete alet edilmesi sektörümüze zarar veriyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Ekmek fiyatı ramazanda da mevcut seviyesinde kalır"

Balcı, bu yıl buğday rekoltesinin geçen seneye göre yüksek olmasını bekledikleri bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Yılın ilk aylarında gelen yağışlar bu sene hasadın iyi olacağı öngörüsünü oluşturdu. Yaklaşık 60 gün sonra hasat zamanı geldiğinde buğday daha bol olacaktır ve bu fiyatlara da yansıyacaktır. Piyasada 'Ekmeklik buğdayda sıkıntı var' düşüncesi son bulacaktır."

Yerel yönetimlerin de fiyat konusunda dikkatli davranması gerektiğini belirten Balcı, bu sürecin esnafı mağdur etmeden yürütülebileceğini dile getirdi. Balcı, bazı belediyelerin fırıncı esnafından ekmek alıp vatandaşa sunduğuna dikkati çekti.

Balcı, ramazan ayının yaklaştığını anımsatarak, "Olağanüstü bir gelişme yaşanmadığı takdirde ekmek fiyatları o dönemde de mevcut seviyesinde kalır" dedi.

Ekmek zammı 2022 yılı içinde Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerden oldukça etkileneceğe benziyor.

Bulunduğunuz şehirdeki güncel ekmek fiyatlarını (örn. Eskişehir - 4 TL) şeklinde yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Kuralları: 1. Saldırgan nitelikte ve hakaret içeren yorum yapmak yasaktır. 2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına özen göstermenizi rica ediyoruz. 3. Belirtilen kurallara uygun yorumlar kısa süre içinde onaylanacaktır.

Below Post Ad