İnternetten aldığım ürün gelmedi nereye şikayet edebilirim? sorusunu soran herkes için önemli bir yazı ile sizlerleyiz. Esasen yazımız internetten alışveriş yapan herkesi ilgilendiriyor! desek yanlış olmayacaktır.

Ülkemizde internet üzerinden alışveriş ciddi bir alışkanlık haline gelmiş durumda. Kişisel ya da genel ihtiyaçlarımızın hemen hemen hepsini internet üzerinden satış yapan platformlardan yani sektörel adıyla E-Ticaret siteleri aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. 

Kimi zaman sorunsuz olan bu işlem kimi zaman da içerisinde ciddi problemler barındırıyor. Stokta olmayan ürün gerekçesiyle sipariş iptali gibi başı çeken ciddi bir sorunun yanında bir diğer dert de zamanında teslim edilmeyen ürün yani E-ticaret kargo sorunu konusudur.

İnternetten Aldığım Ürün Gelmedi Nereye Şikayet Edebilirim?

İnternetten Aldığım Ürün Gelmedi Nereye Şikayet Edebilirim?Zamanında teslim edilmeyen ürün, tüketici hakları ana başlığı açısından önemli bir yer tutmaktadır. İnternetten alınan ürünün gelmemesi, tüketicilerin satıcılarla ve aracı platform müşteri hizmetleri ile uzun uzun konuşmaların yapılmasına neden olmakta ve çoğu zaman bu konuşmalar sonuçsuz kalmaktadır.

Bu yazımızda ''Havale yaptım ürün gelmedi.'' cümlesi ile başlayan ve ‘’İnternetten aldığım ürün gelmedi nereye şikayet edebilirim?’’ sorusuna evrilen süreç ile ilgili yasal düzenlemeler özelinde cevaplar bulmaya çalışacağız.

Öncelikle internet alışverişinde verilen siparişin teslimat süresinin sahip olduğu genel kriterleri belirtelim.

İnternet Alışverişi Kargo Teslim Süresi

Sipariş teslim sorunu ile karşılaşan tüketiciler ilk olarak sipariş edilen ürünün yasal olarak kargo teslim süresini öğrenmek için araştırmalar yaparak internet alışverişi teslimat süresi konusunda bilgi edinmeye çalışmaktadırlar.

Bu bilgi edinme aşaması tüketiciler için son derece faydalıdır. Böylece tüketiciler bekleyebilecekleri en fazla süreyi belirleyerek süre aşımı durumunda atacakları adımları planlamış olacaktırlar.

Bilgi kontrolü yapılırken ilk olarak satıcı ile kurulan satış sözleşmesinin içeriğine göz atılmalıdır. Bu sözleşmede teslimat süresine ilişkin yer alan bilgi aydınlatıcı bir nitelik taşımaktadır. Kimi zaman verilen siparişler özel istekler barındırdığından dolayı (örneğin ölçüleri verilen bir elbise, modeli verilmiş bir takı ürününün yapımı vb. ) matbu, şablon sözleşmelerin dışında teslimat süresi için de özel hükümlere yer veren sözleşmelerin taraflar arasında kurulduğunu biliyoruz.

Bu aşamada akıllara şu soru gelebilir? Bu teslimat süresinin belirlenmesinde bir üst sınır, yasal olarak kargo teslim süresi yok mu? Cevap çok net. Elbette var.


İNTERNETTEN ALDIĞIM ÜRÜN GELMEDİ NEREYE ŞİKAYET EDEBİLİRİM?


İnternetten alışveriş yapmanın genel çerçevesini çizen Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin ‘’Sözleşmenin ifası ve teslimat’’ başlıklı 16 ncı maddesinin 1 inci fıkrasında  ‘’Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin siparişinin kendisine ulaştığı tarihten itibaren taahhüt ettiği süre içinde edimini yerine getirmek zorundadır. Mal satışlarında bu süre her halükarda otuz günü geçemez.’’ hükmü düzenlenmiştir. Bu hükme göre, satış yapan tarafın tüketiciye taahhüt ettiği yani kurulan satış sözleşmesinde yer alan süre içerisinde ürün teslimini gerçekleştirmesi zorunluluktur. Dahası bu teslimin üst sınırı da 30 gün olarak belirlenmiştir. Yani 31.günde ürün teslimi gerçekleşmediği takdirde tüketici için hak arama ve şikayette bulunma yolları açılmış olacaktır.

İnternetten Aldığım Ürün Gelmedi Nereye Şikâyet Edebilirim?

Yukarıda belirttiğimiz 30 günlük teslimat süresi aşıldığında firma ayıplı bir hizmet yapmış olacaktır. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 13 üncü maddesinin 1 inci fıkrasına göre ayıplı hizmet ‘’Sözleşmede belirlenen süre içinde başlamaması veya taraflarca kararlaştırılmış olan ve objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan hizmettir.’’ olarak tanımlanmıştır. Bu ayıplı hizmet nedeniyle internet alışveriş mağdurları için şikâyet kanallarını açıklıyoruz.

İnternetten Ürün Gelmemesi Durumunda Başvurulacak Şikayet Kanalları

1.Sosyal Medya

Sosyal medya, günümüzde çok güçlü bir şikâyet sistemine dönüşmüş durumdadır. Kurumsallaşma ve tüketicilere daha yakın olma amacıyla firmalar sosyal medya platformlarında hesaplar açarak bu kanallardan gelen talep ve şikâyetleri takip etmekte ve planlamalarını buna göre şekillendirmektedir. Ayrıca firmalardan bağımsız ve tüketici şikâyet bildirimleri için özel olarak oluşturulan sayfalar da etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle şikâyet bildirmek için sosyal medyanın kolay, hızlı ve etkin bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medyanın özellikle de Twitter platformunun gücünü göz ardı edemeyiz. Hiçbir firma bu tip mecralarda kötü lanse edilmek istemez.

2. Tüketici Hakem Heyeti

Tüketici Hakem Heyetlerinin verdikleri kararlarla, perakende ticaret sektörüne yasal düzenlemeler açısından yön verme ağırlığının her geçen gün arttığını biliyoruz. Özellikle E-Ticaret sektörünün gelişimi ve buna bağlı artan uyuşmazlıklar bu mekanizmanın önemini bir kat daha arttırmıştır. Tüketiciler için basit ve ücretsiz bir başvuru kanalı olan bu oluşumlar için ‘’Tüketici Hakem Heyeti Nedir?’’ ve ‘’Tüketici Hakem Heyeti Başvuru DilekçesiNasıl Olmalıdır?’’ başlıklı yazılarımıza bakmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın, 11.330.-TL’ye kadar olan tüketici uyuşmazlıkları için Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir. Bu parasal sınırın üstündeki uyuşmazlıklarda Tüketici Mahkemeleri görevlidir.

3. Ticaret İl Müdürlükleri

Ticaret İl Müdürlükleri için Ticaret Bakanlığının illerde bulunan birer şubesidir denilebilir. Şikâyet başvuruları, elektronik ortamda e-Devlet kapısı veya Bakanlığın internet sitesi üzerinden veyahut şikâyetçinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki il müdürlüğüne yazılı olarak yapılır. Müdürlükçe şikâyet edilen tarafa 15 günlük bilgi ve belge sunma süresi verilir. Yapılan inceleme ve denetim sonucunda, aykırılık tespit edilmesi halinde muhataplarına idari para cezası verilerek yaptırım niteliğinde bir işlem gerçekleştirilmektedir. İdari para cezalarını verme yetkisi Ticaret Bakanlığına aittir. Bu yetki, il müdürlüklerine devredilebilir. Verilen idari para cezaları, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenir.

Siparişin teslim edilmeme sorununun satıcıdan değil de kargo firmasından kaynaklandığının tespitini yapmanız durumunda sahip olunan haklar ve atılacak adımların bilincine varmak için ''Kargo Hizmeti ve Tüketici Hakları'' ve ''Kaybolan Kargo İçin Ne Yapabilirim?'' başlıklı yazılarımızı da göz atabilirsiniz.

Yazımızın faydalı olmasını diliyoruz.

Yorum Yaz

Yorum Kuralları:
1. Saldırgan, hakaret içeren yorum yapmak yasaktır.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya lütfen özen gösterin.

Daha yeni Daha eski